PET چیست؟

PET  چیست؟

پلی اتیلن ترفتالات ( Polyethylene Terephthalate )

پلی اتیلن ترفتالات ( Polyethylene Terephthalate ) که به اختصار PET یا PETE نوشته می شود یک پلیمر ترموپلاستیک از خانواده پلی استرهاست که معروفترین و پرکاربردترین پلی استر مورد استفاده در صنعت غذا میباشد. موجودی PET به دو صورت آمورف و نیمه کریستالی است که در حالت آمورف شفاف و در حالت نیمه کریستالی مات و سفید است. PET در حالت نیمه کریستالی استحکام، شکل پذیری، سفتی و سختی خوبی دارد. PET آمورف نسبت به نیمه کریستالی شکل پذیری بهتر اما سفتی و سختی کمتری دارد. 

همانطور که از ساختار PET مشخص است عمده ترکیبات استفاده شده در آن عبارتند از ترفتالیک اسید (حدود 70 درصد) و اتیلن گلایکول (حدود 27 درصد). با توجه به قطبی بودن ساختار PET این ماده رطوبت گیر است و مقداری جذب رطوبت دارد.

پلی اتیلن ترفتالات مورد استفاده در شرکت پارس پینووا از پتروشیمی شهید تندگویان تهیه می شود. از میان گریدهای مختلف تولیدی در پتروشیمی، پارس پینووا از دو گرید PET مخصوص تولید بطری استفاده می کند که عبارتند از BG821 و BG825 . این دو گرید برای تولید بطری های مواد آشامیدنی گازدار به کار می رود.

PET مورد استفاده ، به صورت گرانول های کوچک سفید رنگ و در بسته بندی های بزرگ 1100 کیلوگرمی به دست ما می رسد. 

فرآیند تولید پریفرم :

همانطور که گفته شد PET با توجه به ساختار قطبی خود یک پلیمر جاذب رطوبت است بنابراین قبل از فرآیند شدن باید رطوبت آن گرفته شده و خشک شود. این کار در قیف های خشک کن (Dryer hopper) بزرگی انجام می شود که بسته به ظرفیت تولید دستگاه ظرفیتی از 300 کیلوگرم تا 1 تن دارند. گرانول های خام PET توسط موادکش های اتوماتیک به این قیف ها وارد شده و برای مدت زمان 3 تا 4 ساعت در دمای 140 تا 170 درجه سانتیگراد (بسته به ظرفیت قیف خشک کن) نگه داری می شوند تا کاملاً رطوبت آن ها گرفته شود. سپس توسط دستگاه موادکش به سیلندر دستگاه تزریق پلاستیک وارد می گردند. در طول سیلندر دستگاه تزریق زون های حرارتی مختلفی قرار دارد که دمای آن ها را بین 250 تا 290 درجه سانتیگراد تنظیم می کنند. گرانول های جامد PET در سیلندر دستگاه ذوب شده و با فشار و سرعت تنظیم شده ی دستگاه به درون قالب تولید پریفرم تزریق می گردد. بر روی دستگاه تزریق قالب های پریفرم مختلفی با وزن ها، شکل ها و طول دهانه های مختلفی نصب می شود. از درون صفحه های قالب آب سرد جریان دارد که آن را خنک نگاه می دارد، این آب سرد توسط چیلری که به قالب متصل است تأمین می شود. پس از تزریق PET مذاب به درون قالب، به دلیل سرد بودن قالب، سرد و جامد شده و پریفرم شکل گرفته نهایی تولید می شود.

فرآیند تولید بطری :

بطری های PET توسط دستگاه های بادکن پریفرم های تولید شده در دستگاه های تزریق انجام می شود. دستگاه های بادکن پریفرم انواع مختلفی دارند و می توانند دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک باشند. به طور کلی دستگاه بادکن پریفرم متشکل از دو بخش اصلی است : قسمت اول. آون دستگاه که شامل چند طبقه المنت شیشه ای است. دمای این المنت ها با توجه به وزن، شکل و رنگ پریفرم تنظیم می شود. پریفرم PET در این آون تا دمای Tg (دمای انتقال شیشه ای که برای PET در محدوده 76 درجه سانتیگراد است) حرارت دیده و نرم می شود. قسمت دوم. بادکن دستگاه که شامل plc و گیره دستگاه است که قالب روی آن نصب می شود. شکل بطری نهایی به شکل قالبی بستگی دارد که روی دستگاه نصب می شود. در این مرحله پریفرم PET که در آون نرم شده است درون قالب قرار گرفته و با فشار هوا باد شده، به بدنه سرد قالب می چسبد (قالب های باد نیز همانند قالب های تزریق توسط آب سرد خنک می شوند) و شکل قالب را به خود می گیرد. در این مرحله بطری نهایی شکل گرفته و آماده بسته بندی است.

 

پریفرم 44 پلی اتیلن ترفتالات 33 بطری 38 بسته بندی 46 بطری پت 44 پت پریفرم 37 Polyethylene Terephthalate 34 PET 37

پارس پینووا