تاریخچه پلاستیک

تاریخچه پلاستیک

تاریخچه پلاستیک

 

منظور از پلاستيك همان ماده اي است با  قابليت«شكل پذيري و قالب گيري». وقتي كه به آن حرارت داده مي شود مانند خمير بازي بچه ها حالت به خود مي گيرد و مي توان آن را به اشكال مختلف درآورد و چون سرد بشود به همان صورت باقي خواهند ماند.

پلاستیک محصولی است که به منظورهای مختلفی بکار می رود.پلاستیک ممکن است سخت یا نرم ، شفاف یا مات باشد.می تواند شبیه چوب یا چرم یا ابریشم بنظر آید.می تواند در ساخت اسباب بازی یا دریچه های قلب بکار رود .در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰ نوع پلاستیک مختلف وجود دارد که مواد خام اولیه برای تهیه آنها عبارتند از نفت و گاز

انسانهای اولیه با استفاده از پلیمرهای طبیعی ،ابزار زندگی و سلاح می‌ساختند.اما در اواخر قرن نوزدهم بود که انسان توانست با تغییر شکل دادن پلیمر موفق به ساخت انواع پلاستیک شود.   از لحاظ تاريخي صنعت پلاستيک از شدت رشد بسيار سريعي برخوردار بوده اگر چه پلاستيک هاي مصنوعي از اواخر قرن نوزدهم به گسترده به بازار نفوذ پيدا کرده اند. ولي درحقيقت اين صنعت با پايان جنگ جهاني دوم و ورود مواد اوليه پتروشيميايي نسبتا ارزان به بازار رشد کرد و عصر کنوني  را مي توان عصر پلاستيک ها نامگذاری  کرد.

مهمترين دوره پيشرفت پلاستيکها در دهه 1950 تا 1960 اتفاق افتاد در اين زمانها دانشمندان چون زيگلر از آلمان و يا ناتا از ايتاليا اصول و روشهاي پليمراسيون را روشن کردند و باعث پيدايش تکنولوژي نويني در جهت ساخت پليمرهايي مختلفي همچون پلي اتيلن ها , پلي پروپيلن ها , پلي اترها و اپوکسي ها و ... شدند.

پلاستیک‌ها عایق‌های گرمایی خوبی هستند و از خود قابلیت ضربه‌گیری مکانیکی خوبی نیز نشان می‌دهند. این مواد در مقابل خوردگی و تأثیر شیمیایی بسیار مقاوم‌تر از دیگر مواد هستند و همچنین از مقاومت الکتریکی استثنایی، ویژگی‌های مکانیکی مناسب و سهولت شکل‌گیری نیز سود می‌برند.پلاستیک‌ها مانند پروتئین‌ها، کائوچو و بسیاری از دیگر مواد طبیعی جزء مواد بسپاری هستند. تمام این مواد ترکیبات آلی با وزن مولکولی زیاد هستند که ساختمان آن‌ها را می‌توان با یک واحد ساختانی تکراری کوچک (مونومر) نشان داد.

یکی از مشتقات پلاستیک ، بطری پلاستیکی (یک ظرف از جنس پلاستیک با دهانه باریک‌تر از بدنه خود که معمولاً با یک دهانه پلاستیکی از جنس خود پوشانده می‌شود  ( است که  اغلب برای ذخیره مایعاتی مانند آب، نوشیدنی‌های گازدار، روغن موتور، روغن آشپزی، دارو، شامپو، شیر ، جوهر و ... استفاده می‌شوند و از لحاظ سایز از نمونه‌های خیلی کوچک برای بطری‌های نمونه تا بطری‌های خیلی بزرگ متغیرند.

بطری‌های پلاستیکی برای اولین بار در ساله ۱۹۴۷ تبلیغ شدند؛ اما تا اوایل دهه ۶۰ میلادی هزینه نسبتاً زیادی داشتند، تا اینکه پلی اتیلن متراکم معرفی شد.پلی اتیلن های متراکم به علت هزینه کم تولید و جابجایی و همچنین وزن کمشان نسبت به بطری‌های شیشه‌ای به سرعت میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محبوب شدند هرچند بزرگترین مزیت بطری‌های پلاستیکی نسبت به شیشه‌ای مقاومت آن‌ها نسبت به شکستن در تولید و جابجایی است.

 

 

 

پریفرم 44 پلی اتیلن ترفتالات 33 بطری 38 بسته بندی 46 بطری پت 44 پت پریفرم 37 Polyethylene Terephthalate 34 PET 37

پارس پینووا