پلی اتیلن ترفتالات

پلی اتیلن ترفتالات

پلی اتیلن ترفتالات (Polyethylene Terephthalate) که به اختصار PET یا PETE نوشته می شود یک پلیمر ترموپلاستیک است که از خانواده پلی استرها است. در واقع PET معروفترین و پرکاربردترین پلی استر مورد استفاده در صنعت غذاست. PET به دو صورت آمورف و نیمه کریستالی موجود است که در حالت آمورف شفاف و در حالت نیمه کریستالی مات و سفید است. PET در حالت نیمه کریستالی استحکام، شکل پذیری، سفتی و سختی خوبی دارد. PET آمورف نسبت به نیمه کریستالی شکل پذیری بهتر اما سفتی و سختی کمتری دارد. ساختار PET را می توان در شکل زیر دید:

همانطور که از ساختار PET مشخص است عمده ترکیبات استفاده شده در آن عبارتند از ترفتالیک اسید (حدود 70 درصد) و اتیلن گلایکول (حدود 27 درصد). با توجه به قطبی بودن ساختار PET این ماده رطوبت گیر است و مقداری جذب رطوبت دارد.

پلی اتیلن ترفتالات استفاده شده در شرکت پارس پینووا از پتروشیمی شهید تندگویان تهیه می شود. از میان گریدهای مختلف تولیدی در پتروشیمی، پارس پینووا از دو گرید PET مخصوص تولید بطری استفاده می کند که عبارتند از BG821 و BG825 . این دو گرید برای تولید بطری های مواد آشامیدنی گازدار به کار می رود.

PET مورد استفاده به صورت گرانول های کوچک سفید رنگ و در بسته بندی های بزرگ 1100 کیلوگرمی به دست ما می رسد.

مشخصات این دو گرید را در جداول زیر می توان مشاهده نمود :

 

جدول مشخصات PET BG821

 

جدول مشخصات PET BG825

 

 

در ضمن میزان مهاجرت عمومی بطری تولیدی توسط این دو گرید بسیار پایین و در حد استاندارد است.

یک نمونه از آزمون های مهاجرت انجام شده بر روی بطری تولیدی را می توان در جدول زیر مشاهده نمود که توسط آزمایشگاه مرجع اداره نظارت استان فارس انجام شده است :

 

پلی اتیلن ترفتالات 33 بطری 38 بطری پت 44 پت پریفرم 37 PET 37

پارس پینووا