پدیده مهاجرت در بسته بندی های پلیمری مواد غذایی

پدیده مهاجرت در بسته بندی های پلیمری مواد غذایی

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژي در صنعت غذایی ، گرایش جامعه به سمت استفاده از انواع  نوشیدنی و مواد غذایی  در بسته بنديهاي متنوع با ظاهري مناسب گرایش پیدا کرده است این بسته بندی ها عموما از جنس پلاستیک هستند  که از دلایل آن  میتوان  وزن کم ،کاهش هزینه حمل و نقل  و کاهش  خطر شکستگی حین حمل ،  عدم وجود خطرات جدي ناشی از وجود تکه یا خرده شیشه در محصولات غذایی و نوشیدنی ، قیمت پایین تر، ایمنی بیشتر  را نام برد. علاوه بر تمام مزیت های مذکور در استفاده از بسته بندی های پلاستیکی خطراتی نیز وجود دارد که  از آن جمله  میتوان  به مها جرت اشاره کرد.

مهاجرت اساسا یک فرایند انتشار است که ممکن است طی  یک واکنش درونی، ترکیبات غذا  یا نوشیدنی از مواد بسته بندی شدیدا تاثیر بپذیرند.این واکنش ها ممکن است خصوصیات مواد بسته بندی را که  سـدي در مـقابل غـذا و عـوامل محیطی است  تغییر دهند و باعث شوند که مونومرهای آزاد حبس شده در بین زنجیره های پلیمر (پلاستیک بسته بندی) آزاد شده و به مواد غذایی انتقال یابند.

کیفیت و نوع بسته بندي میتواند در جلوگیري از پدیده مهاجرت (انتقال عوامل فساد از جمله نور، اکسیژن، حرارت، رطوبت، گازها، میکروارگانیسمها و ماکروارگانیسمها به داخل مواد غذایی )تاثیر بسزایی داشته باشد و باعث افزایش ایمنی مواد غذایی و ماندگاري آنها شود و همچنین  غذا را در مقابل تغییرات میکروبی، بیولوژیکی و شیمیایی محافظت نماید . تکنولوژي بسته بندي یکی از بخشهاي مهم در ایمنی مواد غذایی است که نقش مهمی را در صنایع غذایی ایفا مینماید ، همین امر باعث نگاه عمیق تری به کیفیت مواد بسته بندی شده است. در همین راستا  ما برآنیم تا در شرکت پارس پینووا کیفیت مواد اولیه و کنترل کیفیت تولید محصولاتمان را ارجعیت کار خویش قرار می دهیم و از مواد اولیه کاملاً نو و درجه 1 (بدون کوچکترین ذره ای مواد بازیافتی) و صرفاً از گریدهای مخصوص مواد غذایی ( Food Grade ) استفاده نماییم.

البته لازم به ذکر است که پدیده ی مهاجرت به شدت از شرایط محیطی حمل و نگهداری بسته بندی های حاوی مواد غذایی تأثیر می پذیرد. لذا رعایت دقیق شرایط نگهداری از محصول نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. توصیه می شود که بسته بندی های پلاستیکی مواد غذایی تحت هیچ شرایطی در معرض نور مستقیم آفتاب و یا دمای بیش از حد بالا قرار نگرفته و تا حد ممکن از قرار دادن آن ها در فریزر اجتناب نماییم چرا که یخ زدن و مجددا گرم شدن مواد پلاستیکی، پدیده ی مهاجرت را تشدید می نماید.

 

 

 

 

 

پریفرم 44 پلی اتیلن ترفتالات 33 بطری 38 بسته بندی 46 بطری پت 44 پت پریفرم 37 Polyethylene Terephthalate 34 PET 37

پارس پینووا